wtorek, 27 sierpnia 2013

Dorsz w stylu industrialno-skandynawskim

W studenckiej diecie często brakuje ryb. Powodem jest za pewne ich cena, ale także trudność w ich przygotowaniu. Przedstawiam więc prosty przepis na bardzo fajną rybkę, którą każdy potrafił będzie przyrządzić.

Składniki:
-filet z dorsza najlepiej atlantyckiego, może być mrożony 
-cebula
-cytryna
-sól, pieprz
-olej 

Przygotowanie:
Dorsza oprószamy solą i pieprzem, zalewamy 2-3 łyżkami oleju, skrapiamy cytryną, obkładamy plastrami cebuli i zostawiamy w lodówce na przynajmniej dwie godziny. Rozgrzewamy dosyć mocno olej na patelni i kładziemy na niej nasz filet. Czas smażenia jest zależny od grubości ryby, ale kierujemy się zasadą że im szybciej się usmaży tym lepiej, dlatego cienkie kawałki smażymy na pełnym ogniu, a grubsze trochę dłużej na mniejszym. Przełożenie na drugą stronę należy wykonać ostrożnie żeby ryba się nie rozpadła. Dorsz jest gotowy gdy jest biały w środku (można lekko naciąć żeby sprawdzić) i powinien łatwy rozchodzić się na cząstki (ale nie samoistnie rozpadać). Jeśli nie mamy doświadczenia w smażeniu ryby to ważna jest uwaga że zdecydowanie lepsza jest ryba lekko niedosmażona niż ta smażona zbyt długo. 
łatwy przepis na dorszaNajlepiej podawać z ryżem. 

Jeśli chcemy dodatkowo zmniejszyć koszty to zamiast dorsza można użyć mintaja, będzie się on jednak jeszcze łatwiej rozpadał i nie smakuje tak dobrze. 

Koszt: 5 zł

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa pozycja. Już nie mogę się doczekać aż ją spróbuję upichcić na mojej akademickiej kuchence. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Jeśli chcemy dodatkowo zmniejszyć koszty to zamiast dorsza można użyć mintaja..." Umarłam ;D Czasy gulaszu z parówek mam już za sobą ale pełny szacun z mojej strony.

    OdpowiedzUsuń