środa, 28 maja 2014

Wątróbka z cebulką

Jak widzimy po ilości składników danie to jest bardzo proste, dlatego świetnie nadaje się na studenckie stoły. Również koszt składników jest bardzo mały a przygotowanie dziecinnie proste.

Składniki:
-400g drobiowej wątróbki
-2 duże cebule (można manipulować stosunkiem wątróbki do cebuli według uznania)
-dwie łyżki oleju do smażenia
-sól pieprz

Przygotowanie:
Wątróbkę myjemy, wycinamy białe lub żółte nieapetyczne ścięgna a w razie konieczności kroimy na mniejsze kawałki (ale raczej nie trzeba). Cebulę kroimy najlepiej w piórka i podsmażamy na oleju aż do zeszklenia. Cebulę przekładamy do innego naczynia lub odsuwamy na bok patelni, którą teraz mocno rozgrzewamy i wrzucamy na nią wątróbkę. Smażymy ją na najmocniejszym ogniu po około minucie z każdej strony. Następnie mieszamy ją razem z cebulą i razem smażymy na średnim ogniu do momentu aż z wątróbki nie będzie nic wyciekało i zrobi się ona rumiana z wierzchu (wątróbka łatwo czarnieje, jeśli tak się stanie to znaczy że przesadziliśmy z smażeniem). Doprawiamy solą i pieprzem według uznania. Podajemy z pieczywem/ziemniakami i koniecznie z surówką. Wątróbka ma dosyć mocny smak więc dodatek świeżych warzyw pomaga go przełamać.
Na zdjęciu wątróbka jeszcze na patelni.
Podane składniki wystarczają na dwie porcje.


wątróbka z cebulką


Koszt: 4.50zł

wtorek, 27 maja 2014

Chili

Składniki:  (wystarczają na 3-4 porcje)
-500g mielonego mięsa
-3 średniej wielkości cebule
-puszka czerwonej fasoli
-puszka kukurydzy (opcjonalnie)
-jeden kartonik (ok 200ml) przecieru pomidorowego
-puszka krojonych pomidorów (można zastąpić świeżymi, obranymi ze skórki)
-łyżeczka koncentratu pomidorowego (jak ktoś lubi mocno pomidorowe)
-świeża papryczka chili, lub chili w proszku
-dwie-trzy łyżki oleju do smażenia
-sól, pieprz

Przygotowanie:
Cebule kroimy w kostkę i podsmażamy chwilę na oleju aż będzie lekko zeszklona. Dodajemy do niej mięso mielone i smażymy na sporym ogniu sporo mieszając aż całe mięsko się zetnie. Przekładamy do garnka i zalewamy niewielką ilością wody. Dusimy kilka minut a następnie dodajemy po kolei przecier, pomidory i ewentualnie koncentrat (tak przygotowana potrawa ma bardzo mocny pomidorowy smak, jeśli komuś on nie odpowiada można zrezygnować z koncentratu lub użyć mniej pomidorów), dodajemy również fasolę, kukurydze (nie jest konieczna w tej potrawie), chilli i dusimy na małym ogniu kilka chwil dotąd aż wszystko ładnie się połączy i zmięknie. Doprawiamy w razie potrzeby solą i pieprzem. Gotową potrawę podajemy z ryżem lub najsmaczniej i najwygodniej moim zdaniem - z pieczywem.

Tak przygotowane chilli nadaje się do przechowywania w lodówce, odgrzewania i podawania na zimno co jest jego dodatkową zaletą. Jeśli ktoś się boi o koszty to można oczywiście wyrzucić przecier czy pomidory i zastąpić je większą ilością koncentratu co jest nieco mniej smaczne ale przynajmniej tanie.


chili


Koszt całości: 19 zł

(ale używając tańszego mięsa, wyrzucając kukurydzę i stosując tylko przecier można zejść nawet do 10 zł )